Denizciliğe ilk adımlarını attılar

Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geleceğin denizcileri olma hedefiyle yerleşen 60 öğrenci, okulda düzenlenen Bröve Takma Töreni ile mesleklerine bir adım daha yaklaştı. Bu yıl İngilizce hazırlık okuyan öğrenciler, törene üniformaları içinde denizci disipliniyle geldiler. Bröve Takma Töreni, yaklaşık 90 yıldır denizcilik eğitimi veren okulda ilk kez düzenlendi. Törende konuşan okul müdürü Erol Gündoğdu, “Okulumuzun kurulduğu günden bu yana süregelen ağabey kardeş ilişkisi oldukça önemli ve değerli. Bu ilişki, denizcilik sektörünün gerektirdiği dayanışma ve iş birliği ruhunu pekiştiriyor” dedi.

OKULLA OLAN BAĞLARI GÜÇLENECEK
Brövenin alınan bir eğitimin ardından uzmanlaşan kişilere takılan bir nişan olduğunu belirten okul müdür yardımcısı Ebru Amaç ise şunları söyledi:

“Okulumuza bu yıl yerleşen öğrencilerimiz LGS kapsamındaki merkezi sınava girerek 380’nin üstünde puan ve gemi adamı sağlık raporunu aldılar. Yani bu öğrencilerimiz okulumuzda eğitim görmek için iki önemli aşamayı atlattı. Böylece okulun bir mensubu olmaya hak kazandılar. Biz de onların okula olan aidiyet duygularını perçinlemek için böyle bir tören yaptık ve bunu bir gelenek haline getirmek istiyoruz Böylece çocukların hem okula hem de birbirlerine olan bağının güçleneceğini düşünüyoruz.”

ESKİŞEHİR’DEN DENİZCİ OLMAYA GELDİ
Okula bu yıl başlayan ve brövesini takan öğrencilerden biri olan Ecrin Su Çalışkan hayalinin engin denizlere açılmak olduğunu söyledi. Doğup büyüdüğü Eskişehir’den denizci olmak için ayrılan ve ilkokuldan beri gemi kaptanı olmak isteyen Çalışkan, şöyle konuştu:
“Liseye başlayacağım yıl çok araştırma yaptım ve geleceğim için en uygun okulun burası olduğunu gördüm. Ancak ailem Eskişehir’de yaşadığımız için İstanbul’da eğitim görmem konusunda biraz endişeliydi. Onları ikna etmek için çok uğraştım. Tercih sürecinde birçok kez okuldaki öğretmenlerle görüştüler. En sonunda onlarla verdiğim mücadeleyi kazandım ve hayallerimi gerçekleştireceğim bu okulda eğitim görmeye başladım. Düzenlenen törenden sonra ise hayallerimi gerçekleşitirmeye bir adım daha yaklaştığımı düşünüyorum.”

GELENEK ONLARLA BAŞLADI
Okulun ilk brövesini takan öğrenciler şunları söyledi:

Gülbaşak Eren: Okulun ilk brövesini aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu geleneğin bizimle başlamasından yana çok mutluyum.

Altan Yartaş: Törenle birlikte mesleğe de ilk adımı attım ve tören sırasında çok heyecanlıydım, ellerim titriyordu. Hayallerimi gerçekleştirmeye artık çok daha yakınım.

Doruk Demir Yılmaz: Geçmişte denizciliği anlatan birçok film izlemiştim. Onlardan etkilendim ve ben de denizci olmaya karar verdim. Yapılan törenle birlikte artık kendimi hem okula hem de mesleğe daha yakın hissediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir