Eski HDP milletvekili İdris Baluken’den yeni roman: Hikaye Mardin’de geçiyor

Eski HDP Grup Başkan Vekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in yeni romanı ‘Kırık Ayna’ Dipnot Yayınları tarafından yayımlandı.

Kırık Ayna, İdris Baluken, 200 syf., Dipnot Yayınları, 2023.
İdris Baluken bu romanında, edebiyat ve sinema tutkunu bir adamın ısrarlı bir davet üzerine hem kendi köklerini keşfedip hem de Orta Doğu’nun büyük acılar yaşamış kadim halklarından birine ait kutsal bir emanetin peşine düşeceği Mardin serüvenini anlatıyor.

Baluken’in yine Dipnot Yayınları tarafından yayımlanan ‘Üç Kırık Dal’, ‘Sincan’dan Edirne’ye Hasbıhal – Name’ ve ‘Oko’ adlı üç kitabı bulunuyor.

İDRİS BALUKEN KİMDİR

1976’da Bingöl’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bingöl’de tamamladı. 1992’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu. 1998’de bu fakülteden mezun oldu. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi E.A.H.’de ihtisas yaptı. Bingöl ve Diyarbakır’da uzman doktor olarak çalıştı. SES, TTB başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütlerinde yer aldı. 24. Dönem Bingöl, 25. Dönem Diyarbakır milletvekilliği yaptı. Çözüm sürecinde Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan’la birlikte İmralı Heyeti’nde bulundu. Barış heyeti çalışmalarını yaşamının en onurlu sayfası olarak tanımladı. 4 Kasım 2016 tarihinde tutuklandı. 30 Ocak 2017’de ilk duruşmada tahliye edildi. Tahliye kararına yapılan itiraz sonucu 21 Şubat 2017’de yeniden tutuklandı. 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir