Neden Bazen Durduk Yere Kendimizi Üzgün Hissederiz?

Arada bir üzgün hissetmek hayatın normal bir parçasıdır. Peki neden ortada hiçbir neden yokken üzgün hissederiz? Bir kişi sürekli ve açıklanamayan bir üzüntü hissediyorsa bunu görmezden gelmemelidir ve doktoruna başvurmalıdır. Gelin üzgün hissetmemizin nedenleri nelermiş bir bakalım… ?

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/arti…

Üzüntü hissinizi herkes hisseder.

Hayatlarının çeşitli zamanlarında herkesin deneyimlediği doğal bir duygu olan üzüntü, bazen belirli bir sebep olmaksızın hissedilebilir. Bu durum, hormonal değişiklikler, uyku eksikliği, stres veya diğer faktörlere bağlı olabilir.

Üzüntü, insanları farklı şekillerde etkileyebilir.

Bazıları daha mutlu hissedene kadar ağlamak, yalnız zaman geçirmek veya diğer rahatlatıcı aktiviteler yapmak kişiye iyi gelebilir. Arada bir hüzünlü hissetmek normaldir. Ancak, sürekli olarak iki haftadan fazla süren ya da günlük yaşamı etkileyen bir üzüntü durumu, altında daha ciddi bir nedenin, örneğin depresyonun olduğuna işaret edebilir. Bu durumda profesyonel yardım almak önemlidir.

Bununla nasıl başa çıkacağımıza dair görüşler ise şöyle;

‘Bazen hiçbir sebep yokken üzülürüm ve olduğum yerden kaçmak isterim. endimi çok boş hissederim ve hiçbir şey ilgimi çekmez. Dünya çok boş bir yer haline gelir. Bununla nasıl başa çıktığımı paylaşmak istiyorum. Sanırım bu, çoğunlukla dikkate alınmayan duygularımız nedeniyle. Kendimizle, başkalarıyla, işimizle ilgili birçok sorunumuz var ve bunları görmezden geliyoruz. Bu sorunları çözmek ya da onlara zaman ayırmak istemiyoruz çünkü hayatımızda çok meşgulüz.’

Böyle zamanlarda, yürüyüşe çıkmak veya müzik dinlemek size iyi gelebilir.

Üzülmek o kadar da kötü bir şey değil. Üzüntümüzü yaratıcı bir işe kanalize edebiliriz. Bir hikaye ya da sadece bir günlük yazmak size iyi gelebilir. Hormonlardaki dalgalanmalar, bir kişinin ruh halini önemli ölçüde etkileyebilir ve bazen açıklanamayan bir üzüntüye yol açabilir.

Horomonal değişiklikler ve uykusuzluk da mutsuz olmanıza sebep olabilir.

Hormonal değişiklikler, östrojen ve progesteron dahil olmak üzere, regl döngüsünde her ay ruh halimizi etkileyebilir. Premenstrual sendrom (PMS) yaygındır ve kişiyi üzgün hissettirebilir. Aynı şekilde, uyku duygusal sağlık için esastır. Uyku eksikliği, endişe, hayal kırıklığı ve öfke gibi duygulara yol açabilir. Kronik uyku eksikliği, beyin aktivitesini değiştirebilir ve günlük problemlerle başa çıkmayı zorlaştırabilir.

Stres de en önemli etkenlerinden biri elbette.

Stres, hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır, fakat bazı durumlar kişinin normalden daha fazla stres yaşamasına sebep olabilir. Bu aşırı stres hali, kişinin nedenini tam olarak anlayamadığı bir üzüntü ve diğer negatif duyguları hissetmesine yol açabilir. Günlerin kısalıp sıcaklıkların düştüğü dönemlerde, bazıları kış depresyonunu yaşayabilir. Mevsim geçişleri, hüzün, geçici öfke patlamaları ve enerji eksikliği hissi getirebilir.

Kısacası hayatın bize getirileri üzgün hissetmemizin geçici sebebi oluyor.

Mevsim geçişleri hormonal dengeler günlük hayatın stresi derken bu mutsuzluk hali çok normaldir. Bu duygusal dalgalanmalar geçici olabilir, ancak bazıları o kadar yoğun bir hüzün yaşar ki, bu durum onların günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Zorlandığınızda doktorunuza danışmanız gerektiğini untmamanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir