‘Suriyeliler sınavsız doktor oluyor’

Sağlık Bakanlığı’nın TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan ve kürsüye steteskop ile çıkan İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, “Suriyeliler sınavsız doktor ve eczacı oluyor. Diplomaları gerçek mi, sahte mi araştırılmıyor, sözlü beyan yetiyor” dedi. 200 Suriyelinin de Türk vatandaşı yapılıp İstanbul’da eczane açtığını söyleyen Çömez şöyle konuştu:

* “Hem doktor hem de eczacı oluyorlar. Suriyeliye Türkçe sınav yok. Suça karışmış mı, iyi hâl kâğıdı da istenmiyor. Türkiye zaten mafya cenneti, onlar da gelsin, vatandaşlık da hazır. Sadece İstanbul’da 200 kadar Suriyeli eczacı var ve bunların hepsine Türk vatandaşlığı verildi.

* Hiçbir sınava girmeden, diplomaları gerçek mi sahte mi, incelenmeden, eczacı oldular. Türk eczacılarının yüzde 30’u istihdam dışı ama Suriyeliler elini kolunu sallaya sallaya geldiler, denetlenmeyen diplomalarını gösterip kalktılar ve bu ülkede eczacı oldular. Hepsine Türk vatandaşlığı verildi, hepsinin SGK ile anlaşması var.

“İSTİFA EDERİM”

* Eski İçişleri Bakanı Türkiye’de 3,3 milyon Suriyeli olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı da Suriyelilere 2,6 milyon ameliyat yapıldığını söyledi. Her 100 Suriyeliden 77’si bu ülkede ameliyat olmuş. Asla doğru bir rakam değil, ya ameliyat sayısı ya da mültecilerin sayısı doğru değil.

* E-reçeteler artık Arapça başta olmak üzere beş dille yazılabiliyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Bu ülkenin Sağlık Bakanı bir hekim olarak bir İngiliz hastaya reçete yazsın o hasta Londra’ya gitsin ve oradaki eczaneden ilacını alsın. Bu mümkün değil alırsa ben hem milletvekilliğinden istifa edeceğim hem de milletimizden özür dileyeceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir