Ünlü Makarna Firması Acil Koduyla Uyardı: “Bu Makarnaları Sakın Yemeyin! Zehirlenebilirsiniz…”

Almanya’da son dönemde meydana gelen geri çağırma olaylarına bir yenisi eklenirken, bu kez içerisinde cıva bulunan ton balıklarının ardından makarna üreticileri hakkında son dakika uyarısı yapıldı.

ALERJİSİ OLANLARI ZEHİRLEYEBİLİR!

Söz konusu ürün, Edeka’nın kendi markası olan ve Marktkauf’ta bulunan “glutensiz spagetti.”

Üretici firma Spaichinger Nudelmacher, glüten intoleransı olan tüketicileri ürünlerini tüketmemeleri konusunda uyardı. Gluten alerjisi olan binlerce insanın severek tükettiği bu ürün, bir hata sonucu glutenli olarak üretilirken, ambalajında “glutensiz” ibaresi yer almaya devam etti.

Ambalajındaki uyarıya rağmen, yapılan testler sonucunda içerisinde glüten bulunan ürünün alerjik insanlarda öldürücü etkiler bırakabileceği uyarısında bulunuldu.

Bu sebeple, ürün çölyak hastalığı veya glüten intoleransı semptomlarını tetikleyebilir.

GERİ ÇAĞRILAN ÜRÜNÜN BİLGİLERİ:

Ürün adı: EDEKA glütensiz spagetti
İçerik: 500 gram
Son kullanma tarihi: 22/08/2026
Satış noktası: Edeka ve Marktkauf

GLÜTEN SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR

Glüten, birçok kişi için sağlık sorunlarına neden olabilir. Çölyak hastalığı, ince bağırsağın immünolojik bir rahatsızlığı olarak bilinir.

Alman Alerji ve Astım Derneği, yerel tahıllarda bulunan glütenin, özellikle buğday, kavuzlu buğday, arpa ve çavdar gibi, bağırsakta iltihabi bir reaksiyonu tetikleyebileceğini ifade etti.

Glüten semptomları arasında karın ağrısı, ishal ve şişkinlik bulunur. Ancak gluten intoleransı genellikle sadece bu semptomlarla karakterize değildir.

Yetişkinlikte kabızlık, iştahsızlık, ani kilo kaybı ve eklem sorunları ortaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir